O založení Sokola v naší obci se uvažovalo a smlouvalo s předáky jednoty TJ Sokol Uh. Hradiště dlouhou dobu, ale nebylo ani kde cvičit. V obci už byli tělovýchovné spolky Orel a Dělnická tělovýchovná jednota. A tak nakonec kolébkou Sokola byla kancelář velkostatku v zámku, později byt zahradníka Josefa Válka, kde se scházeli první nadšenci pro Sokol a kde „první plány se kuly“.
Po složitých jednáních byly vytvořeny podmínky zásluhou pana Hugo Logothetti mladého pana hraběte a velkostatkáře zámku v Bílovicích, který tím, že slíbil novému spolku Sokol zapůjčit prostory pro letní i zimní cvičení, pak teprve souhlasila organizace Sokol v Uh. Hradišti o možnosti založení jako jejich pobočky Sokola také v Bílovicích.
V neděli dne 22. května 1921 byla svolána do zámeckého parku ustavující schůze za přítomnosti 37 občanů, zahájení provedl Josef Popelka, lesní správce, který požádal přítomného delegáta ze Sokola Uh. Hradiště profesora Vladimíra Ondráčka, aby dále tuto ustavující schůzi řídil. V zahajovací řeči pan profesor zdůraznil myšlenku sokolské výchovy, aby vedla a vychovávala „lidi ke kázni a byla cvičištěm ctností nejvznešenějších o významu tělocviku po stránce estetické i hygienické, mravní výchově a nemělo zde být místo pro lidi špatného charakteru, lidi slabé, kteří nedovedou ovládat své vášně“!
Potom byla provedena volba výboru a zvoleni:
Tak byla založena v Bílovicích „Odbočka tělocvičné jednoty SOKOL“ župa Komenského a začal zde také psát kroniku první jednatel Bedřich Knésl pod heslem „Přeskoč, přelez, nepodlez!“
Na další neděli 29. května 1921 připravil výbor oslavu založení naší pobočky do zámeckého parku. V prostoru tenisového hřiště které bylo upraveno vysypáním písku, aby bylo “způsobilé ku provedení cviků sokolských“, členové zde zhotovili stoly a lavice z vypůjčených desek. Ráno přivezl vozem s koňmi bratr Vašek pivo z Jarošova, paní Pučalíková, hospodská půjčila pípy k čepování a bylo rozhodnuto výčepní pivo prodávat za 1.60Kč a ležák a černé pivo za 2,-Kč. Záloha na pivní sklenice byla stanovena na 3,-Kč. „Bufet a ochutnávárna“ zajištěna, sestra Dolanská darovala 14 litrů mléka a sestra Popelková obstarala hrnečky. Pekař Bílek z darované mouky napekl rohlíky a bylo zakoupeno 300 párů uzenek a 2 kg salámu z hotelu Grand v Uh.Hradišti.
Jednota Sokol z Uh. Hradiště na oslavu založení naší pobočky zajistila ukázky cvičení, kterého se zúčastnili i ze Sokola Hradčovice. Pro dovezení cvičícího dorostu a žactva už v 11 hodin odjeli z Bílovic povozy s koňmi z velkostatku Bílovice a Koželuha, Kaňovský a Vlasatík. Po příjezdu cvičících a spolu s ostatními členy Sokola byl uspořádán impozantní průvod vesnicí, jakého dosud v obci neviděli. Potom bylo vystoupení cvičení prostných a mezi cvičením promluvil o významu Sokolstva pro národ český Dr.Filip Kocián, starosta Sokola Uh. Hradiště. „Řečí jeho zaseta byla dobrá semena, mnohým otevřeny oči a mnozí přestali pohlížeti na Sokol jako na politický a proti-náboženský spolek. Získali jsme mnoho! Byli jsme morálně posíleni!“ Obecní strážník Tureček dohlížel, „aby park zúmyslně nebyl poškozován“ a dostal odměnu 10,-Kč. Vstupné bylo 4 Kč. Také finanční úspěch byl na tu dobu značný, příjem z uvedené akce byl 2.574,70 Kč.
K prvnímu výročí založení Sokola v roce 1922 výbor se rozhodl uspořádat pořádání výletu a bylo dohodnuto:
Začátky Sokola poznamenalo náhlé úmrtí našeho prvního náčelníka Rudolfa Vaška, který si přinesl z války tehdy dost rozšířenou nemoc plic. Ještě 26. října 1921 uposlechl mobilizačního rozkazu a nastoupil do kasáren, ale brzy byl propuštěn, ulehl a dne 2. 2. 1922 zemřel. Byla to velká ztráta nadšeného a obětavého pracovníka, který se právě v začátcích chopil šťastnou rukou výcviku členstva a dorostu. Že si jej velmi vážili členové výboru Sokola svědčí také skutečnost, že ve stejný den se sešel výbor a rozhodl na své náklady mu vystrojit důstojný pohřeb. První mladý člověk, který odešel z našich řad.
Vybírání členských příspěvků bylo stanoveno jako měsíční, na 1,-Kč. Ale později ještě byl ve výboru přijat návrh, aby byla občas vybírána navíc „ dobrovolná, pravidelná, závazná měsíční daň od majetných bratrů ve výši 5-10 nebo 20 Kč.“ Členové byli rozděleni na přispívající a činné.
Z mateřské jednoty Uh. Hradiště nám bylo oznámeno, abychom zaplatili 460,-Kč jako všeobecnou členskou daň, za člena 10,-Kč k částečné úhradě výloh spojených se stavbou Tyršova domu v Praze. Členové byli vybídnuti k placení a dle možnosti zámožnější členové, aby zaplatili i tuto daň. Za nemajetné zaplatí daň naše organizace z čistého zisku při pořádání prvního výletu (zábava v parku s hudbou).
Dále Župa také chce peníze a zasílá nám účet v obnose 466,80 Kč jako župní příspěvky a úrazové. V roce 1926 bude v Praze VIII. Slet všesokolský a byla předepsána všemu členstvu sletová daň 10,-Kč.
Dne 14. září 1926 Místní školní rada žádá, aby Sokol kryl částečně opravy cesty k Měšťanské škole, která byla rozježděna nákladním autem vozícím cihly na letní sokolské cvičiště. Povoleno, aby byl na opravu cesty byl použit kámen, který se nalézá na cvičišti.
V roce 1923 byl přijat návrh pořádat o pouti 3 výroční výlet v parku br. Logothettiho. Br.Koželuha podává dotaz, zda by nebylo i Sokolu po stránce finanční prospěšno, aby v den výletu uspořádala strana agrární v zahradě zámecké tábor lidu, který by jistě značně pozvedl i účast na výletě. Žádá však, aby v tom případě, vybere-li se u pokladny více než 3000,-Kč, odevzdáno bylo jeho straně 10 % z pokladního příjmu.
Po delší debatě ujednáno: návrh se příjímá, bude-li tábor ukončen v tu dobu, kdy lidé jdou z požehnání. Kdyby ukončen nebyl, pořadatelé mají právo zábavu hudbou zahájit. Vstupné pán 4,-Kč, dáma 3,-Kč.
Setkávání členů bylo děláno také na společných výletech členů do přírody, ke kaštanům na rozcestí u lesa, kde předseda organizace vzpomněl popravu českých pánů před 300 lety. Dodržovala se vzpomínka na výročí upálení Jana Husa průvodem a zapálením hranice u kříže k Topolné, kde „promluvil bratr Slováček a zapěla se píseň.“
V roce 1922 výročí upálení Jana Husa se ohlásilo plagátem a bylo zajištěno na Brodské cestě „Nad lipkami“. Za účasti 400 občanů s hudbou odešel průvod od zámecké zahrady v 8 hodin večer. Proslov měl br. Slováček František, učitel a pak byl zapálen oheň.
Ještě do konce roku výbor zajistil pořádání hodů a dvě hodové taneční zábavy v sobotu 19.11.1938 u pana Minaříka a v úterý 22.11.1938 u pana Kolaříka. Dále byly pořádány Dožínky, Slovácké dny, Plesy Sokolů, Tělovýchovné akademie, Výlety v parku, Mikulášské zábavy, Silvestry.
Dne 14.7.1946 byl pořádán první tradiční letní karneval v zámeckém parku a čistý zisk byl 11.832,-Kč.
Dne 20.7.1947 byl pořádán již II. letní karneval a také bylo rozhodnuto pořádat také v neděli 27.7.1947 první „benátskou noc“. a od té doby každý rok se tyto zábavy v zámeckém parku stali naší tradicí s velkými návštěvami mladých i starších lidí z celého okresu, což byl a stále je pro organizaci významný příjem pro další činnost.
Výbor členstvu oznámil, že ČOS vyzývá všechny své příslušníky, aby 26.12.1922 byla v naší jednotě provedena „ Sokolská koleda ve prospěch sokolských rodin u nichž bída, způsobená kritickou nezaměstnaností, značně místa nachází.“ Jako nejvíce strádající a okamžité podpory zasluhující, byli naší pobočkou Župě jmenovitě navrženo 5 našich členů k podpoře. Vánoční koleda vynesla 91,-Kč. Odesláno 75,-Kč. Zbytek 16,-Kč vložen do pokladny.
Dne 26.října 1921 byla nařízena telegramem župní Sokolská mobilizace k ochraně střežit železnici. Na telefonický rozkaz k informační schůzi do Uh. Hradiště se dostavil br Koželuha Václav.
Činné členstvo sešlo se téhož dne v tělocvičně ke schůzi a dobrovolně přihlásilo se 9 bratří k mobilizační službě (strážní služba na železnici Kunovice-Uh. Hradiště.) Byli to br. Popelka Josef, Logothetti Hugo, Slováček František, Kameníček Jan, Kozelek Alois, Bečák Inocenc, Hromeček Hynek, Knězů Bedřich a Koželuha Václav.
Dne 26.října byli na stráži: br. Logothetti, Kozelek Alois a Koželuha Václav. Večer téhož dne dostavili se do Uh. Hradiště k noční službě bři Kameníček, Bečák, Slováček Frant. a Knézl Bedřich.
Hlídky však byly odvolány, poněvadž byly nahrazeny vojskem a bratři se vrátili v pořádku zase domů.
Používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu.