Tělovýchovná jednota Bílovice z.s.

Základní cvičení

Základní cvičení

Založením Sokola začala činnost a začalo pravidelné základní tělesné cvičení, které bylo základem činnosti této organizace a povinností každého člena. Prozatím jenom venku a za příznivého počasí. Ze začátku na tenisovém hřišti nebo před hasičským skladištěm.

Úprava místnosti pro cvičení v zámku 1921 (foto Hugo Logothetti)

Začali pracovní brigády na úpravu prostor na cvičení v budově zimní zahrady v zámku u pana hraběte Hugo Logothetti, který sám dohlížel na práce. Povolil vykopat do zemi 1 metr hlíny, upravit zem, aby mohlo se upevnit nářadí, především hrazda a kruhy, aby se dalo na uvedeném nářadí cvičit. Zazdily se troje dveře, prorazily jedny dveře do šatny. Cihly zajistil sám pan hrabě z panské cihelny. Podlahu zhotovil bratr Bečák, dlážka byla na zimu natřena olejem, malíř Bartoník zamaloval místnost a zakoupily se kamna, nářadí a peníze 2.000,-Kč se vypůjčily od Čtenářského spolku Bílovice a také čtyři movitější členové, pánové Popelka 1.000,- Logothetti 500,-, Knésl 500,-, a Slováček 500,-Kč půjčili výboru peníze bez úroku do doby, než organizace bude mít peníze. Úklid v tělocvičně provedly střídavě ženy a dorostenky zdarma. Paní hraběnka Logothetti věnovala na úpravu tělocvičny 100,-Kč. Ing. Benešovi za vyměření letní tělocvičny a plány dáno 100,-Kč. S povděkem kvitován dar jeho Sokolu 30,-Kč. Pro cvičení žen se zhotovila kladina a dřevo na ni daroval br Bečák z telefonní tyče.

Bylo zajišťováno pořádání v Uh.Hradišti župní cvičitelský kurs, který byl bezpodmínečně obeslán všemi jednotami. „Na naše oznámení, že kurs není v naší moci obeslati, vyzvala nás jednota mateřská, abychom znovu o věci té jednali a za všech okolností svého zástupce do kursu poslali, neboť jinak ohrožujeme další trvání naší pobočky. Poněvadž kurs trvati bude nepřetržitě 8-14 dní, není možno nám žádného bratra do kursu vyslati pro každodenní pravidelné zaměstnání.

Dobrovolně se žádný nepřihlásil, a kdyby snad dodatečně některý tak učinil, výbor mu plně výlohy s kursem spojené uhradil. Naše rozhodnutí bylo znovu mateřské jednotě oznámeno.

Br. starosta sdělil ústně důvody naše br.Kociánovi do Uh. Hradiště a vyslali jsme i delegáta do výborové schůze v Uh.Hradišti, kde dopodrobna naše důvody uvedl.

V roce 1922 daroval Hrabě Logothetti pozemek Sokolu u cesty k nové škole, kde se cvičilo v létě také na různém nářadí, ale protože většinou bylo využíváno hráči volejbalu, píšeme o tom podrobněji v této brožuře o volejbalu. Ze začátku se používal pozemek na základní tělesnou výchovu. Ale využívaly jej taká dříve i žáci Měšťanské školy.

Začínali všesokolské slety, na které se také v roce 1926 v únoru přihlásili na VIII. Všesokolský slet v Praze sest. Kameníčková a Mezírková, br. Loghotetti a Knésl.


V neděli dne 8. 7. 1945 byla uspořádána manifestace sportovců a mládeže pod záštitou Místního národního výboru a začala budíčkem dechové hudby z Topolné ve slováckých krojích a v 8.oo hodin šel průvod krojovaných do kostela na bohoslužby.

Potom byl přespolní závod v běhu a v 10. hodin průvod obcí ze zámeckého parku na hřiště, kde se zúčastnili všechny tělocvičné a sportovní složky, chlapci a dívky v krojích. Po vztyčení vlajky byly předvedeny ukázky sportu, odbíjené, házené, kopané a atletiky.

Vyvrcholením dopoledního programu byla účast a proslov předsedy Okresního národního výboru. V odpoledním programu předvedli tělocvičné složky ukázky prostných a cvičení s nářadím. Pozornost upoutalo cvičení mužů Sokola Březolupy cviky na hrazdě a potom děvčata s chlapci v krojích předvedli slovácké tance. Potom byla lidová veselice a na celé akci se zúčastnilo asi 400 dětí a 3 tisíce diváků.

Jahodíková Milada, Koníčková Irena, Kozelková-Zajícivá Blažena, Ledlová Blažena, Johaníková Vlasta, Leedlová Věra, Pochábová –Křižková Pavla, Sokolová-Vlachynská Vlasta, Kozelková-Urbanová Marie (8.6.1947)

Sokolský den byl také 16. 4. 1951 na hřišti, závody lehká atletika, prostná cvičení žákyně, dechovka z Mistřic.

Cvičení prostných na nářadí v tělocvičně je v roce 1951 pravidelně zajišťováno panem Grosem, vedoucím Baťovi prodejny obuví a v roce 1952 pravidelné cvičení v tělocvičně pro žáky, dorost a muže zase vedl náčelník Sokola Alois Matěja. Tělocvična byla vybavena hrazdou, zavěšené kruhy, koza, švédská bedna, odrazový pérový můstek, žíněnky, činky. Do tělocvičny chodili i žáci školy na hodiny tělocviku.

Každý rok se uskutečnil veřejný sportovní den, 8. 6. 1952 vystoupení děvčat –  čím budu, cvičení s míčky, vystoupení prostných chlapci, Moravská beseda děvčata a oddíl kopané – štafeta a závod na kolách sraz u střední školy odtud průvod na cvičiště-fotbalové hřiště.

V tělocvičně školy - příprava žen na slet

Spartakiády

31. 1. 1955 začala se organizovat příprava na 1. Celostátní spartakiádu, nacvičování, zajišťování cvičenců a vedoucích. Od roku 1979 až do 1990 vedla ZRTV 19 žen v Bílovicích Šimková Oldřiška a Pospíšilová Jarmila. Dvakrát týdně cvičily hlavně v zimním období.

V Bílovicích se uskutečnila Spartakiáda a vydařilo vystoupení 25. 5. 1980, kdy za slunečného počasí vystoupilo mnoho dětí z naší obce, připravené hlavně učiteli naší školy.

Spartakiáda 1980

Za pozornost stojí především přípravy a vystoupení spartakiády, které proběhlo v Bílovicích 19.5.1985 a zúčastnilo se vystoupení, mimo dětí, také mnoho dospělých a také ve velkém počtu naše ženy.

Vystoupení ale bylo poznamenané velkým a trvalým deštěm. Musíme konstatovat, že i za tohoto špatného počasí bylo vidět ohromný zájem o cvičení, nadšení, s kterým přistupoval každý k vystoupení. Byl to zážitek. Za týden se vystoupení opakovalo v Nedachlebicích za velmi pěkného počasí a v plné kráse krojovaných cvičenců.

Ženy cvičí za trvalého deště
Matky s dětmi - Spartakiáda 1985